Dziś jest

PiątekImieniny
20Czesława
lipca 2018Hieronima

Archiwum aktualnośœci

Przeglądaj archiwum

Aktualności

Wielkie skakanie

Poniedziałek, 9 paŸździernika 2017


W miniony piątek (06.10) odbyła się XII edycja Ogólnopolskiego Halowego  Konkurs Skoku Wzwyż pod patronatem Starosty Powiatu Szczecineckiego. Zawody od lat magnetyzują kibiców i sprawiają, że hala barwickiego Zespołu Szkół pęka w szwach. Konkurs już jakiś czas temu został określony przez TVP Szczecin mianem Wielkiego Skakania w Małych Barwicach i trzeba przyznać, że doskonale oddaje charakter imprezy. Barwickie skoki mają formułę konkursu integracyjno - pokazowego. To jedyny halowy konkurs skoku wzwyż w kraju, w którym można podziwiać rywalizację najlepszych skoczków pełnosprawnych ze skoczkami niepełnosprawnymi. Ale jest jeszcze coś co wyróżnia te zawody i sprawia, że Barwice tak wyraźnie zaznaczają swoją obecność na sportowej mapie Polski. To niepowtarzalna atmosfera, którą czuje się po przekroczeniu progu hali. Oczywiście wielka to zasługa kibiców, ale również organizatorów, którzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły, od dekoracji począwszy, po przez wspaniałą muzykę, na profesjonalnym komentarzu skończywszy. W rolę eksperta jak zwykle wcielił się niezastąpiony i oryginalny Roman Toboła.
Ojcem zawodów jest Mariusz Kieling, który na wstępie przywitał gości i zawodników oraz przedstawił historię konkursu. Po raz kolejny sponsorem strategicznym imprezy była firma Kronospan. Konkurs podziwiała m.in. posłanka na Sejm RP Małgorzata Golińska oraz licznie zebrani przedstawiciele władz naszego powiatu. Rywalizację zainagurował starosta Krzysztof Lis.
Do Barwic ponownie zawitało wielu znakomitych skoczków, medalistów Mistrzostw Polski, Europy oraz finalistów Mistrzostw Świata. Publiczność mogła obserwować poczynania medalistów Igrzysk Paraolimpijskich - Londyn 2012 i Rio 2016, Macieja Lepiato oraz Łukasza Mamczarza. Wśród skoczków pełnosprawnych wystąpili m.in.: Wojciecha Theiner (olimpijczyk z Rio 2016) oraz Piotr Śleboda, który był dotychczasowym rekordzistą barwickiego konkursu. Był, bowiem nowy rekord mityngu ustanowił niesamowity Norbert Kobielski. Powiedzieć, że Norbert skakał, to jak nie powiedzieć nic. Ten chłopak latał. A tego dnia wzbił się na wysokość 224 cm! Zaciętą walkę z Norbertem toczył Maciej Grynienko, który osiągnął wynik 221 cm. Na ostatnim stopniu podium stanął Wojciech Theiner, pokonując poprzeczkę zawieszoną na 210 cm. W zawodach uczestniczyli również: Aleksandra Nowakowska, Mateusz Tofil, oraz Piotr Sztandur. Nie mogło również zabraknąć najlepszego polskiego weterana skoku wzwyż, 63 - letniego Dariusza Bednarskiego, wielokrotnego medalisty Mistrzostw Świata i Europy, który ze względu na technikę skoku nazywany jest Ostatnim Mohikaninem. Pan Dariusz to wspaniały sportowiec od którego wręcz bije pozytywna energia.
Na zakończenie zawodów wszystkim uczestnikom wręczono nagrody i ustawiono się do wspólnej fotografii z mocnym postanowieniem, że wszyscy obecni wezmą udział w kolejnej odsłonie konkursu. Kto wie, być może padnie kolejny rekord? Biorąc pod uwagę zaangażowanie zawodników i organizatorów można być tego pewnym. Obszerniejsza relacja w jednym z następnych programów. Piotr Rozmus